05.01.2016r.

KRÓRĘDY Z MIESZKAŃ UCIEKAJĄ ZŁOTÓWKI

            Koszty zużycia energii cieplnej i wody, to jedna z najwyższych pozycji czynszu spółdzielczego. W naszej spółdzielni koszty w tych pozycjach za poprzedni rok sięgnęły połowy wnoszonych przez spółdzielców opłat i stanowiły: (woda+podgrzanie) -24,4%, centralne ogrzewanie -24,9%.

I są to wskaźniki średnie, które w wielu przypadkach są przekraczane przez niefrasobliwe korzystanie z dostarczanych mediów.

            Co za tem można zrobić dla ograniczenia wydatków w tym zakresie, z płatnościami których wielu naszych członków ma częste kłopoty. Jakie pieniądze można uzyskać
z oszczędnego używania mediów w mieszkaniach.

I tak:

I. W ZAKRESIE gospodarki mediami cieplnymi

1. Nie należy zasłaniać grzejników, aby zapewnić prawidłową wymianę ciepła pomiędzy grzejnikiem i pomieszczeniem, które ma grzać.

Grzejniki nie powinny być na stałe zasłonięte meblami ani sprzętami. Jeżeli nie można inaczej należy grzejnik odsłonić w części, zostawiając odległość min, 10÷20 cm pomiędzy nim, a meblem. Wskazane jest używanie zasłon do okien – ale zasłaniajmy nimi okna lecz nie grzejniki.

2. Zawory z głowicami termostatycznymi powinny być używane racjonalnie, dla zabezpieczenia komfortu,ale i uzyskania oszczędnego gospodarowania ciepłem. Temperatura komfortu cieplnego w pomieszczeniu to 18÷21 st. Celsjusza (na głowicy termozaworu HERZA pomiędzy 3,4 , u DANFOSSA pomiędzy II i III odpowiednich znaków na pokrętle).

Optymalna temperatura w sypialni może być niższa. W zależności od indywidualnych upodobań jest to 16÷18 st.C.           
           Obniżać należy nastawy (na głowicy do wartości „*”) zaworów termostatycznych (ale nie zakręcać całkowicie) przy kilku godzinnej nieobecności w domu, a także w rzadko używanych pomieszczeniach oraz na okres nocy. Obniżenie temperatury o 1 st. C daje około 5% oszczędności ciepła.

3. Wietrzenie mieszkania powinno być krótkie, ale intensywne i konieczne przy zakręconych całkowicie zaworach termostatycznych.

Unikać należy długotrwałego wietrzenia mieszkań. Nie zostawiajcie przez parę godzin uchylonych lufcików czy otwartych okien.

Nie wychładzajcie mieszkań – ponowne ich ogrzanie trwa długo i powoduje znaczne zużycie energii cieplnej.

4. Nie należy utrzymywać dużej wilgotności powietrza w mieszkaniu.

Wilgotne powietrze w mieszkaniu wymaga większej ilości ciepła do ogrzania, a do tego jest niezdrowe i sprzyja powstawaniu pleśni i zagrzybień. Optymalny poziom wilgotności przy temperaturze ok. 20 st. C wynosi 40÷55%.

            Należy używać w oknach funkcji mikrouchyłu podczas domowych czynności, intensywnie podnoszących wilgotność powietrza (np. podczas gotowania). Okna najlepiej wyposażyć w higrosterowalne nawiewniki. Trzeba zmniejszyć do minimum otwarte powierzchnie wody w domu.

            Np. unikać gotowania potraw bez przykrycia, wycierać do sucha umyte podłogi i nie suszyć mokrego prania na grzejniku. Jeżeli powietrze jest zbyt suche można używać nawilżaczy.

            Poniżej przedstawiamy zakresy nastaw na obydwu typach stosowanych u nas termozaworów:

II. DOMOWA GOSPODARKA WODNA

1. Nie wolno dopuszczać do wodnych wycieków przez nieszczelności instalacji i zaworów w mieszkaniu.

Woda lubi „uciekać” w sposób, który na codzień tolerujemy, czyli „kropla po kropli” . Dlaczego warto walczyć o każdą kroplę?. Jej objętość wynosi mniej więcej 0,2 ml. To mało, ale jeżeli z cieknącego kranu kapie 20 kropli na minutę, to w tym czasie uciekają 4 ml. wody. W ciągu godziny to 240 ml., a przez dobę 5,76 litra. Rocznie to 2102 litrów wody, czyli 2,9 m3.

            Ucieczka ciepłej wody – w zależności od ceny jej podgrzania – kosztuje nawet trzy razy więcej. Dzięki temu łatwo uświadomić, ile złotówek tygodniowo przepływa niepotrzebnie przez nasze zlewy, umywalki, wanny i sedesy.

Wszystko za sprawą cieknących kranów i uszczelek.

2. Starajmy się oszczędzać wodę przez ograniczenie zużycia.Warto przybliżyć niektóre wyliczone przez specjalistów dane dotyczące zużycia wody w określonych sytuacjach.

            Metr sześcienny (tysiąc litrów) zimnej wody ( w tym odprowadzenie ścieków) kosztuje u nas w mieście 13,17 zł, podgrzanej średnio ok. 39 zł.

Wanna to przeciętnie 230÷250 litrów, co oznacza, że jedną kąpiel można wycenić na 8,97÷9,75 zł. Pod prysznicem zużywamy na ogół nie więcej niż 60÷70 litrów, tutaj koszt kąpieli wyniesie około 2,34÷2,73 zł.

            Wnioski? Jeśli w wannie wykąpiemy się np. 100 razy rocznie, będzie to koszt 897 zł. Jeśli tą samą kąpiel odbędziemy pod prysznicem wydamy 234 zł. Roczna różnica wyniesie wówczas 663 zł. Każda minuta mycia rąk w bieżącej ciepłej wodzie (minimum 5l wody) to blisko 20 groszy.

            Myjąc zęby przy odkręconym kranie – i zakładając, że robimy to zgodnie
z zaleceniami dentystów: dwa razy po trzy minuty dziennie – tracimy po 1,17 zł. na każdym domowniku. W skali roku oznacza to 427 zł „wycieku” z portfela każdej z osób. Pomnóżmy tę kwotę przez liczbę osób mieszkających pod wspólnym dachem. Dużo? Podobnie jest
z operacją golenia u Panów. Przy takim postępowaniu szybko „ogolimy” nasz portfel.

            Uruchamiając pralkę pięć razy w tygodniu, za wodę płacimy rocznie mniej więcej
400 zł. Ograniczenie liczby prań do czterech w tygodniu daje oszczędność rzędu 70 zł.
w roku. Jak prać mniej? Czekajmy, aż bęben z zabrudzoną odzieżą będzie pełny.

            Jednorazowo podczas ręcznego mycia naczyń używanych do posiłku przez czteroosobową rodzinę, zużywamy statystycznie 30 litrów wody. Zwykle wybieramy ciepłą. Przez 12 miesięcy takie zmywanie dwa razy dziennie kosztuje nawet 590 zł. Tymczasem zmywarka pobiera dwa razy mniej wody (i to zimnej). Różnica wynosi prawie 160 zł. rocznie.

            Trudno nie wspomnieć o częstym używaniu spłuczek bez funkcji małego spłukiwania i niepotrzebnym zużyciu dwukrotnie większej ilości wody. Czy baterii kuchennych i umywalkowych bez perlatorów, które pozwalają ograniczyć zużycie wody
o kilkadziesiąt procent w stosunku do zwykłych baterii.

---------------------------------------------------

           W przedstawionym opracowaniu nie opisaliśmy przykładów ograniczenia kosztów zużycia gazu i prądu. Przedstawione one były kilka lat temu w niniejszej rubryce. Jeśli zaistnieje taka potrzeba przybliżymy je naszym czytelnikom.

Natomiast potwierdzamy potrzebę oszczędności w przedstawionym zakresie. Zbyt łatwo,
w wyniku beztroski, uciekają nam złotówki. Analiza stanu zadłużenia naszych mieszkańców często pokazuje brak takiej troski u wielu naszych dłużników.

                                                                                              Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu