JAK ROZLICZANE SĄ KOSZTY CIEPŁA ?

 

Rozliczanie kosztów ciepła wzbudza wiele emocji, zwłaszcza że rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe. Zarządcy nieustannie muszą odpowiadać na pytania
o sposób naliczania opłat za ciepło. Wielu z pytających zgłasza zastrzeżenia, co do sposobu rozliczania kosztów ciepła. Niektórzy je kwestionują. Spójrzmy jak przedstawia je producent i dystrybutor ciepła.

 

Na koszt ogrzewania budynku zasilanego z żyrardowskiego systemu ciepłowniczego składają się koszty wyprodukowania ciepła, ustalane przez wytwórcę oraz koszty przesyłu
i dystrybucji ciepła, pobierane przez dystrybutora. Głównym producentem żyrardowskiego ciepła sieciowego oraz jedynym dostawcą i dystrybutorem jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) Żyrardów. Ustalone przez niego ceny podlegają kontroli państwowego regulatora, którym jest Urząd Regulacji Energetyki (URE). Weryfikuje on każdą planowaną zmianę cen i zatwierdza je na dany okres w formie taryfy. Administracja budynku kupuje ciepło potrzebne do ogrzania mieszkań i przygotowania ciepłej wody użytkowej od PEC.

 

Jak administracja zamawia ciepło?

Na podstawie określonych przepisów i norm projektanci obliczają dla poszczególnych budynków wielkość mocy, która gwarantuje pokrycie zapotrzebowania na ciepło (najczęściej na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody). Następnie, w oparciu o te wyliczenia, administracja budynku składa do PEC zlecenie na dostarczenie ciepła,
a w konsekwencji zamawia określoną moc i ilość ciepła. Dzięki takiemu systemowi producent może się przygotować, by sprostować zamówieniom.

 

Opłaty za ciepło.

Sposób naliczania opłat za ciepło pomiędzy administratorem a mieszkańcami znacznie różni się od sposobu rozliczania za ciepło pomiędzy dostawcą a administratorem lub właścicielem budynku. Zazwyczaj administrator rozlicza się z mieszkańcami zgodnie
z wewnętrznym regulaminem, na podstawie powierzchni mieszkania, wskazań podzielników kosztów lub podliczników ciepła. Regulamin powinien być znany i udostępniony wszystkim mieszkańcom.

Należy pamiętać, że opłaty za ciepło dotyczą ogrzania całego budynku a więc mieszkań oraz wszystkich części wspólnych, np. klatek schodowych, korytarzy czy suszarni.

Zarządcy budynków co miesiąc otrzymują od dostawcy ciepła fakturę z rozliczeniem opłat za ciepło dostarczone do budynku. Podstawą rozliczenia jest ilość ciepła pobranego przez budynek zmierzona przez licznik ciepła znajdujący się w węźle cieplnym oraz wielkość mocy zamówionej przez odbiorcę. Jeżeli administrator podpisze stosowną umowę, PEC na podstawie dodatkowego układu pomiarowego może rozliczać ilość zużytego ciepła
z podziałem na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Na fakturze, którą otrzymuje administrator, są wyszczególnione następujące pozycje:

- w zakresie wytwarzania ciepła:

■ opłata zmienna za pobrane ciepło,

■ opłata za moc zamówioną (CO i CW),

- w zakresie przesyłania ciepła:

■ opłata przesyłowa zmienna zależna do ilości pobranego ciepła,

■ opłata stała za przesył zależna od mocy zamówionej na c.o i c.w..

 

Wysokość jednostkowych cen i stawek opłat, o których mowa powyżej, jest liczona według taryfy zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki – można się z nimi zapoznać na stronach dostawcy ciepła (www.pec.zyrardow.pl), podobnie z  opłatami za usługi przesyłowe i opłatami za wytworzenie ciepła.

 

Podzielniki ciepła.

Niektóre administracje, w tym nasza spółdzielnia korzystają z podzielników kosztów ogrzewania, które są zainstalowane u wszystkich użytkowników ciepła w danym budynku. Wskazania podzielników kosztów ogrzewania wraz z systemem rozliczeń służą jedynie do podziału kosztu ciepła zużytego przez cały budynek na poszczególne mieszkania.  Jednak należy pamiętać, że podzielniki nie są licznikami.

 

Zarząd ŻSM

 

 

P.s. Tekst sporządzono w oparciu o informacje dla mieszkańców warszawskiego z   przedsiębiorstwa SPEC, będącego dystrybutorem ciepła w stolicy.

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu